19 października 2024 r. na Wydziale Nauk Społecznych odbyła się debata akademicka pt. "Prawa zwierząt i człowieka". Debata została zorganizowana we współpracy z Polskim Towarzystwem Filozoficznym Oddział w Siedlcach.
Wprowadzenia do debaty wygłosili: dr hab. Arkadiusz Indraszczyk prof. uczelni oraz dr hab. Cezary Kalita prof. uczelni.
Debata podzielona była na dwie części:
W debacie podjęto próbę odpowiedzi na pytania dotyczące ewentualnej potrzeby przewartościowania podstawowych praw człowieka i wskazania problemów, które są objęte tymi prawami. Czy istnienie praw zwierząt może dać szczęście człowiekowi i zwierzętom? Czy istnienie praw zwierząt może pomóc człowiekowi przetrwać, czy też są one zagrożeniem dla ludzkości? Jak rozumieć przesłanie: „Czyńcie sobie ziemię poddaną”? Czy zwierzęta są obdarzone wolną wolą i mogą wskazywać preferowane wybory? Czy istnieje niewolnictwo zwierząt? Czy nadrzędną wartością jest człowiek czy też życie (Gaja)? itd.
Debata nie została rozstrzygnięta, chociaż większość uczestników zgadzała się co do tego, że o ile powinniśmy chronić zwierzęta, to jednak nie powinny one posiadać katalogu praw, który zrównywałby je z ludźmi.
W dniu 21 listopada 2024 r. o godz. 18.00 odbył się kolejny wykład otwarty w naszym projekcie. Zatytułowany został: „Prawa człowieka jako wartość nienaruszalna i niezbywalna”.
Dr hab. Arkadiusz Indraszczyk dokonał analizy wybranych systemów filozoficznych począwszy od judaizmu, przez filozofie antycznej Grecji, Rzymu, chrześcijaństwa, po wiek XX pod kątem badania praw natury i wywodzenia z nich praw przynależnych człowiekowi. Bez względu na system filozoficzny oraz epokę, w której system taki był tworzony, posiadają one wspólne cechy jak: istnienie praw natury, prawa naturalnego, pochodzących z prawa człowieka do życia, prawa do wolności, prawa do własności, które przynależą człowiekowi z racji samego istnienia człowieka, a więc nie muszą mu być nadane, ponieważ on je posiada z racji tego, że jest człowiekiem. Już sam fakt, że taki pogląd był powielany przez filozofów wszystkich epok, świadczy o naturalności praw człowieka. Zaakcentowane także podczas wykładu zostały obowiązki państwa wynikające z faktu, iż prawa człowieka są prawami naturalnymi. Państwo i inne systemy ( np. organizacje międzynarodowe) muszą je uznawać, nie muszą ich nadawać. Kodyfikacja praw człowieka wynika z tego, że prawo naturalne jest przekładane na prawo stanowione, by prawa człowieka były lepiej zrozumiałe i lepiej chronione. W trakcie dyskusji zaakcentowano również niezbędność istnienia w systemie politycznym procedury dochodzenia praw człowieka, w przypadku gdy są one łamane. Wskazano również na problem dalszego nierównego traktowania kobiet, pomimo tego, że w wielu państwach de iure kobiety mają zagwarantowane takie same uprawnienia jak mężczyźni.
W dniu 28 marca 2024 r. odbyło się webinarium pt. „Prawa osób z niepełnosprawnościami w kontekście Ustawy z 19 czerwca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami”. W webinarium uczestniczyli pracownicy administracji rządowej oraz samorządowej, a także przedstawiciel polskiego sądownictwa.
Webinarium dotyczyło takich zagadnień jak:
Spotkanie odbyło się z wykorzystanie platformy GoogleMeet. Było tłumaczone na PJM przez tłumaczkę PJM Halinę Grzeszczuk.
On 28 May 2024, there was a lecture by Dr. Bartłomiej Suchodolski entitled "Guarantee of local and regional sustainable development as a human right".
During his speech, Dr. Suchodolski discussed the issues of local and regional development. He drew the listeners' attention to the issue of sustainable development and explained why it should be treated as a human right. He also presented exemplary sustainable development solutions used in Sweden.