INSTITUTE OF POLITICAL SCIENCE AND PUBLIC ADMINISTRATION

University of Siedlce

W dniu 28 marca 2024 r. odbyło się webinarium pt. „Prawa osób z niepełnosprawnościami w kontekście Ustawy z 19 czerwca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami”. W webinarium uczestniczyli pracownicy administracji rządowej oraz samorządowej, a także przedstawiciel polskiego sądownictwa.

Webinarium dotyczyło takich zagadnień jak:

  • prawa osób z niepełnosprawnościami w świetle prawa międzynarodowego oraz europejskiego,
  • wymagania stawiane instytucjom publicznym odnośnie wsparcia osób z niepełnosprawnościami w kontekście ustawodawstwa krajowego,
  • obowiązki instytucji publicznych narzucone przez Ustawę z 19 czerwca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami,
  • aktualna diagnoza podejmowanych przez instytucje publiczne działań, zapewniających ochronę praw osób z niepełnosprawnościami.

Spotkanie odbyło się z wykorzystanie platformy GoogleMeet. Było tłumaczone na PJM przez tłumaczkę PJM Halinę Grzeszczuk.

Zrzut ekranowy z seminarium pokazujący slajd tytułowy

Zrzut ekranowy z seminarium pokazujący jego uczestników

Zdjęcie przedstawia dra Suchodolskiego podczas wykładu

W dniu 28 maja 2024 r. odbył się wykład dra Bartłomieja Suchodolskiego pt. "Gwarancja lokalnego i regionalnego rozwoju zrównoważonego jako prawo człowieka".

Podczas swojego wystąpienia dr Suchodolski omówił problematykę rozwoju lokalnego i regionalnego. Zwrócił uwagę słuchaczy na zagadnienie rozwoju zrównoważonego oraz wyjaśnił dlaczego powinien on być traktowany jako prawo człowieka. Przedstawił także przykładowe rozwiązania z zakresu rozwoju zrównoważonego stosowane w Szwecji.

The photo shows Dr. Suchodolski during a lecture

On 28 May 2024, there was a lecture by Dr. Bartłomiej Suchodolski entitled "Guarantee of local and regional sustainable development as a human right".

During his speech, Dr. Suchodolski discussed the issues of local and regional development. He drew the listeners' attention to the issue of sustainable development and explained why it should be treated as a human right. He also presented exemplary sustainable development solutions used in Sweden.

10 kwietnia 2024 r. o godz. 16.00 na Wydziale Nauk Społecznych odbyła się debata akademicka pt. "Czy potrzebne są nowe prawa człowieka?". Debata została zorganizowana we współpracy z Polskim Towarzystwem Filozoficznym Oddział w Siedlcach. Wprowadzenia do debaty wygłosili: dr hab. Arkadiusz Indraszczyk prof. uczelni w zakresie rozwoju praw człowieka i dochodu podstawowego jako potencjalnego nowego prawa człowieka oraz dr hab. Cezary Kalita prof. uczelni w zakresie praw robotów i sztucznej inteligencji i związanych z problemem robotyki potrzeb ochrony ludzi.

Spór naukowy jaki towarzyszy debacie zwykle otwiera nowe pola do rozważań. Jeśli debata dotyczy takiego tematu jak prawa człowieka, których katalog jest otwarty powstaje nagle wiele tematów do omówienia i wiele punktów widzenia.

W debacie podnoszone były zarówno argumenty za wprowadzaniem dochodu podstawowego jak i przeciw, aczkolwiek uwidocznił się mankament propozycji w postaci nazwy „dochodu podstawowego”, która okazuje się być zbyt obszerna i niejednoznaczna. Debata pokazała, że podejmowany problem jest istotny, ale wymaga jeszcze prowadzenia wielu analiz i eksperymentów w skali państwowej, najlepiej w kilku państwach równocześnie.

Problem sztucznej inteligencji, robotów, przyznawania im praw oraz praw dla człowieka w tym zakresie, okazał się jeszcze bardziej dyskusyjny.

Wspólnie z Polskim Towarzystwem Oddział Filozoficznym Odział w Siedlcach uznaliśmy, że zorganizujemy jeszcze co najmniej dwie debaty na robocze tematy: prawa człowieka i prawa zwierząt oraz obywatel w państwie demokratycznym – współwłaściciel państwa czy nowoczesny niewolnik? O terminach debat będziemy informować z wyprzedzeniem.

Zdjęcie przedstawia prowadzących debatę

Zdjęcie przedstawia prof. Indraszczyka i uczestników debaty

Zdjęcie przedstawia uczestników debaty