INSTITUTE OF POLITICAL SCIENCE AND PUBLIC ADMINISTRATION

University of Siedlce

Przemysław Czernicki, wykładowca akademicki, prawnik, w 2006 r. ukończył studia na kierunku prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; w 2013 r. obronił dysertację doktorską pt. „Fundusze celowe w III Rzeczypospolitej w latach 1989-2009” i uzyskał stopień doktora nauk prawnych nadany przez Radę Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Praca zawodowa

Od 2015 r. pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, obecnie w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji na Wydziale Nauk Społecznych; w latach 2015-2017 na stanowisku asystenta, od 2017 r. na stanowisku adiunkta. Od 2017 r. pełni funkcję redaktora tematycznego w piśmie: „Zeszyty Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Seria: Administracja i Zarządzanie”.

W latach 2016-2018 był członkiem zespołu przy wicepremierze i ministrze rozwoju, który przygotował najszerszy jak dotychczas projekt szeregu ustaw (tak zwana „Konstytucja Biznesu”), których celem uchwalenia miało być zreformowanie i uproszczenie przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Zainteresowania badawcze

Zainteresowania badawcze koncentruje wokół funkcjonowania sektora publicznego, historii ustroju i prawa, geopolityki, prawa gospodarczego, bezpieczeństwa energetycznego państwa, szeroko pojętego zarządzania publicznego czy też myśli politycznej i prawnej.

 

Najważniejsze publikacje

  • Polityka Państwa wobec funduszy celowych w okresie transformacji ustrojowej w Polsce, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny, Siedlce 2021.
  • Nowa regulacja upadłości konsumenckiej jako instrument ochrony praw ekonomicznych konsumenta, Problemy Zarządzania. - 2016, Vol. 14, nr 1 (58), t. 2, s. 138-155.
  • Dylematy rządowej polityki gospodarczej w zakresie konsolidacji polskiego sektora naftowego, Przedsiębiorczość i Zarządzanie. - T. 19, z. 4, cz. 1 (2018), s. 45-56.
  • Społeczna gospodarka rynkowa jako wyraz konstrukcji optymalnego ładu społeczno-gospodarczego [w:] Ewolucjonizm a rewolucjonizm w doktrynach polityczno-prawnych, redakcja naukowa Adam Bosiacki, Warszawa Wolters Kluwer, 2020, s. 178-199.