20 października 2023 r. w godz. 11.15-12.00 w sali nr 1.9 Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu w Siedlcach odbył się inauguracyjny wykład z naszego projektu. Zatytułowany został "Prawa człowieka - zużyty anachronizm czy niewykorzystanie wyzwanie" a wygłosił go dr hab. Arkadiusz Indraszczyk prof. uczelni.

W trakcie wykładu przekazane zostały informacje na temat celów i metod realizacji naszego projektu, kilka słów o Programie Jean Monnet. Zasadniczą jednak treścią wykładu było sprowokowanie do refleksji nad zasadnością (bądź nie) propagowania praw człowieka w świecie współczesnym. Prelegent przedstawił w jaki sposób przeszłe społeczności, poczynając od Aten 6 i 5 wieku przed naszą erą, przez okres imperium rzymskiego, średniowiecze, wieki świateł i oświecenia walczyły o swoje prawa i próbowały je ustanawiać w ówczesnych porządkach prawnych. Zwrócono uwagę, że od czasów uchwalenia Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela w 1789 r. rozpoczął się proces wprowadzania praw człowieka do porządków konstytucyjnych, który trwał do lat 20. XX wieku, kiedy to po I wojnie światowej w większości konstytucji państw europejskich zagwarantowano realizację podstawowych, politycznych praw człowieka. Mówca podkreślił czas po II wojnie światowej kiedy w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Rady Europy rozpoczęto tworzenie rozbudowanych systemów ochrony praw człowieka, i dzisiaj mamy do czynienia z nieźle działającym w obszarze krajowym i międzynarodowym systemem/systemami praw człowieka. Dlaczegóż więc dalej o nich rozmawiać? Zdaniem prelegenta dlatego, że po pierwsze prawa człowieka na całym świecie są albo łamane albo nieprzestrzegane, po drugie pojawiają się nowe uwarunkowania życia człowieka, np. pojawienie się sieci Internetu, które wymagają konstruowania nowych prawa człowieka, po trzecie niektóre prawa człowieka można odczytywać inaczej niż np. sto lat temu, a niektóre - w szczególności z zakresu praw społecznych i ekonomicznych są i trudne do realizacji i bardzo różnie interpretowane. Na koniec mówca stwierdził, że do utrzymania i rozwoju praw człowieka niezbędne są: rozwój demokracji, utrzymanie wspólnych wartości na poziomie międzynarodowym, edukacja w kwestii istotności praw człowieka dla życia współczesnego obywatela.

Zdjęcie przedstawia tabliczkę informacyjną projektu i uczestników wykładu

Zdjęcie przedstawia slajd tytułowy wykładu

Zdjęcie przedstawia słuchaczy wykładu

Zdjęcie przedstawia prof. Arkadiusza Indraszczyka