Zdjęcie przedstawia identyfikatory członków zespołu

W dniach 12-16 maja 2024 r. zespół projektowy odbył wizytę studyjną w Strasburgu, podczas której członkowie zespołu pogłębiali swą wiedzę na temat funkcjonowania europejskiego systemu ochrony praw człowieka.

Podczas wyjazdu zespół przeprowadził rozmowy z Andrzejem Mancewiczem doradcą Komisarza Praw Człowieka RE (o działalności Komisarza); Markiem Sosnowskim prawnikiem w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (o najczęstszych problemach obywateli w procesie składania skarg w ETPCz); Martą Mędlińską, przedstawicielką Sekretariatu Rady Europy (o politykach młodzieżowych Rady Europy, w tym szczególnie w zakresie promowania zasad demokracji i praw człowieka); Margaret Platon przedstawicielką Działu Edukacji Rady Europy; Patricią Ötvös, z Biura Komisarza Praw Człowieka Rady Europy (o pracy Komisarza i RE w kwestii praw osób z niepełnosprawnościami); Martą Hirsch-Ziembińską z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich UE (o metodyce działalności rzeczników Praw Obywatelskich UE) oraz z Iwoną Marczyk Stępniewską - minister pełnomocną w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Radzie Europy. Zespół spotkał się także z prof. Peggy Ducoulombier na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Strasburgu, uznaną prawniczką zajmującą się prawami człowieka, współpracującą z Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Podczas tych spotkań członkowie zespołu pozyskali wiele cennych informacji o kuluarach i problemach funkcjonowania systemów ochrony praw człowieka w Europie.

Pozyskana wiedza posłuży nam do jeszcze lepszego przygotowania kolejnych zaplanowanych w projekcie działań edukacyjnych (wykłady otwarte, webinaria) oraz przygotowania opracowań naukowych, które mają być wygłoszone na planowanej w 2025 r. międzynarodowej konferencji na temat praw człowieka i opublikowane w monografii zbiorowej.

Zespół składa serdeczne podziękowania dla pracowników Rady Europy, Stałego Przedstawicielstwa RP przy Radzie Europy, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich UE, którzy zechcieli się z nami spotkań i podzielić swoimi doświadczeniami oraz umożliwili nam realizację tej wizyty studyjnej.

Zdjęcie przedstawia członków zespołu z panią Patricią Ötvös

Członkowie zespołu z panią Patricią Ötvös z Biura Komisarza Praw Człowieka Rady Europy

Zdjęcie przedstawia członków zespołu z panem Andrzejem Mancewiczem

Członkowie zespołu z panem Andrzejem Mancewiczem doradcą Komisarza Praw Człowieka Rady Europy