10 kwietnia 2024 r. o godz. 16.00 na Wydziale Nauk Społecznych odbyła się debata akademicka pt. "Czy potrzebne są nowe prawa człowieka?". Debata została zorganizowana we współpracy z Polskim Towarzystwem Filozoficznym Oddział w Siedlcach. Wprowadzenia do debaty wygłosili: dr hab. Arkadiusz Indraszczyk prof. uczelni w zakresie rozwoju praw człowieka i dochodu podstawowego jako potencjalnego nowego prawa człowieka oraz dr hab. Cezary Kalita prof. uczelni w zakresie praw robotów i sztucznej inteligencji i związanych z problemem robotyki potrzeb ochrony ludzi.

Spór naukowy jaki towarzyszy debacie zwykle otwiera nowe pola do rozważań. Jeśli debata dotyczy takiego tematu jak prawa człowieka, których katalog jest otwarty powstaje nagle wiele tematów do omówienia i wiele punktów widzenia.

W debacie podnoszone były zarówno argumenty za wprowadzaniem dochodu podstawowego jak i przeciw, aczkolwiek uwidocznił się mankament propozycji w postaci nazwy „dochodu podstawowego”, która okazuje się być zbyt obszerna i niejednoznaczna. Debata pokazała, że podejmowany problem jest istotny, ale wymaga jeszcze prowadzenia wielu analiz i eksperymentów w skali państwowej, najlepiej w kilku państwach równocześnie.

Problem sztucznej inteligencji, robotów, przyznawania im praw oraz praw dla człowieka w tym zakresie, okazał się jeszcze bardziej dyskusyjny.

Wspólnie z Polskim Towarzystwem Oddział Filozoficznym Odział w Siedlcach uznaliśmy, że zorganizujemy jeszcze co najmniej dwie debaty na robocze tematy: prawa człowieka i prawa zwierząt oraz obywatel w państwie demokratycznym – współwłaściciel państwa czy nowoczesny niewolnik? O terminach debat będziemy informować z wyprzedzeniem.

Zdjęcie przedstawia prowadzących debatę

Zdjęcie przedstawia prof. Indraszczyka i uczestników debaty

Zdjęcie przedstawia uczestników debaty