ИНСТИТУТ ПОЛИТОЛОГИИ И АДМИНИСТРИРОВАНИЯ

Университет в г. Седльце

Grafika promocyjna projektu dotyczącego praw człowieka

Program „Jean Monnet” jest projektem Komisji Europejskiej adresowanym do uczelni wyższych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Nazwę otrzymał na cześć żyjącego na przełomie XIX i XX wieku francuskiego polityka ekonomisty, twórcy wspólnot europejskich Jeana Monneta.

Program „Jean Monnet” oferuje granty w dziedzinie kształcenia wyższego i w innych dziedzinach kształcenia i szkolenia.

Działania „Jean Monnet” przyczyniają się do rozpowszechniania wiedzy na temat kwestii związanych z integracją Unii Europejskiej. Wsparciem objęte są następujące działania:

  • Projekty „Jean Monnet” w dziedzinie szkolnictwa wyższego;
  • Projekty „Jean Monnet” w innych dziedzinach kształcenia i szkolenia;
  • Debata orientacyjna w ramach działania „Jean Monnet” (wymiana i omawianie z partnerami wyników badań, treści kursów i doświadczeń, produktów, artykułóww dziedzinie kształcenia wyższego oraz innych dziedzinach kształcenia i szkolenia).

W ramach działania „Jean Monnet” w dziedzinie kształcenia wyższego wspierane jest nauczanie i badania w obszarze studiów dotyczących Unii Europejskiej na całym świecie.

Od 1989 roku badania i nauczanie dotarły do wielu miejsc na naszym globie.

Projekty realizowane w ramach Programu „Jean Monnet” propagują aktywne obywatelstwo europejskie i podstawowe wartości Unii Europejskiej dotyczące poszanowania godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego oraz poszanowania praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości (art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej) oraz polityki publiczne UE przyczyniając się do rozpowszechniania wiedzy na temat tego, w jaki sposób mogą one wpływać na codzienne życie obywateli w UE. Poza tym działania „Jean Monnet” propogują wartości Unii Europejskiej w państwach spoza UE.

Nauczanie i badania w ramach działań „Jean Monnet” mają na celu:

  • Propagowanie jakości w nauczaniu i badaniach w obszarze studiów dotyczących Unii Europejskiej na całym świecie;
  • Promowanie dialogu między światem akademickim a społeczeństwem, w tym lokalnymi, regionalnymi, państwowymi i unijnymi decydentami, urzędnikami służby cywilnej, podmiotami społeczeństwa obywatelskiego, przedstawicielami poszczególnych poziomów szkolnictwa i mediów;
  • Pozyskiwanie wiedzy i informacji pomocnych w kształtowaniu polityki UE i wzmocnieniu jej roli w Europie i w zglobalizowanym świecie;
  • Dotarcie do ogółu społeczeństwa i upowszechnianie wiedzy o UE szerokim grupom społecznym (spoza świata akademickiego i specjalistycznych kręgów), przybliżając UE ludziom.

Nauczanie i badania w ramach Programu „Jean Monnet” muszą przyjąć jedną z następujących postaci: moduły, katedry i centra doskonałości.