Krzysztof Prokop, wykładowca akademicki, prawnik; w 1999 r. ukończył studia na kierunku prawo na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; w 2003 r. obronił dysertację doktorską pt. "Stany nadzwyczajne w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r." i uzyskał stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa nadany przez Radę Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku; w 2013 r. na podstawie monografii pt. "Modele stanu nadzwyczajnego" Rada Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku nadała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk prawnych w dyscyplinie prawo.
Praca zawodowa
Od 2018 r. pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach na stanowisku profesora uczelni w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji na Wydziale Nauk Społecznych. Wcześniej był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu w Białymstoku (2002-2015) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży (2011-2018). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego oraz kolegium redakcyjnego „Przeglądu Prawa Konstytucyjnego”.
Działalność społeczna
Prowadzi działalność ekspercką na rzecz organów władzy publicznej (m.in. Najwyższej Izby Kontroli i Ministra Sprawiedliwości). Występuje w roli eksperta w środkach społecznego przekazu (m.in. „Rzeczpospolita”, Katolickie Radio Podlasie).
Zainteresowania badawcze
Stany nadzwyczajne, konstytucyjne aspekty bezpieczeństwa, konstytucyjne aspekty integracji europejskiej, ustroje państw współczesnych.
Najważniejsze publikacje
- Stany nadzwyczajne w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwiet¬nia 1997 roku, Temida 2, Białystok 2005;
- Modele stanu nadzwyczajnego, Temida 2, Białystok 2012;
- Prawo zarządzania kryzysowego. Zarys systemu, Wydział Prawa i Administracji UWM, Olsztyn 2016 (wspólnie z Małgorzatą Czuryk, Katarzyną Dunaj i Mirosławem Karpiukiem);
- Ograniczenie korzystania z wolności i praw człowieka i obywatela ze względu na bezpieczeństwo państwa i porządek publiczny, Wydawnictwo Unitas, Siedlce 2017 (wspólnie z Mirosławem Karpiukiem i Pawłem Sobczykiem);
- Aksjologia polskiej konstytucji, Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 2017 (wspólnie z Grzegorzem Kryszeniem);
- Ustrojowe i administracyjne aspekty bezpieczeństwa, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Siedlce 2021 (wspólnie z Katarzyną Dunaj);
- Political System of the Republic of Poland during the COVID-19 Pandemic: Continuity and Change, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Siedlce 2022 (praca pod redakcją).