Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Wydział Nauk Społecznych, Instytut Nauk o Polityce i Administracji zaprasza na II Międzynarodową Konferencję Naukową "Uchodźcy w polityce państw Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej. Polityka – prawo – bezpieczeństwo – gospodarka", która odbędzie się w dniach 26-27 października 2023 roku w formie hybrydowej z wykorzystaniem platformy Google Meet.
Celem Konferencji jest ukazanie problematyki uchodźców w polityce państw Europy Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej, zwłaszcza w okresie ostatnich trzech dekad. Po rozpadzie Związku Radzieckiego i Jesieni Narodów w efekcie upadku „żelaznej kurtyny” i transformacji systemowej państwa wskazanych regionów, wstępując do Organizacji Narodów Zjednoczonych i organizacji regionalnych, przyjęły szereg zobowiązań w obszarze ochrony wolności i praw człowieka, co wymusiło zmianę ich polityki oraz zapoczątkowało kształtowanie się nowych standardów w kwestiach migracyjnych i postępowania azylowego.
Do kluczowych wydarzeń, które spowodowały masowy napływ uchodźców do Europy należy chronologicznie zaliczyć: Arabską Wiosnę w połączeniu z polityką „otwartych drzwi” ze strony Niemiec od 2015 r., sfałszowane wybory prezydenckie na Białorusi w 2020 r. i masowe prześladowania oponentów reżimu dyktatora Alaksandra Łukaszenki, przejęcie władzy w Afganistanie przez talibów w 2021 r. oraz wojnę w Ukrainie od 2014 r., zwłaszcza w jej pełnym wymiarze od 24 lutego 2022 r. Z kolei napływ uchodźców do państw Azji Centralnej był spowodowany krwawymi wydarzeniami w Kirgistanie w 2010 r., sytuacją w Afganistanie i polityką Chin wobec mniejszości narodowych, szczególnie Ujgurów i Kazachów.
Migracje międzynarodowe odgrywają coraz większą rolę w ekonomii i polityce społecznej państw wskazanych regionów, a także stanowią wyzwania w obszarze ich bezpieczeństwa oraz możliwości integracyjnych cudzoziemców. Znaczący napływ uchodźców i nielegalnych migrantów wymusza konieczność wzmocnienia i koordynacji działań administracji oraz organizacji pozarządowych w celu identyfikacji i zapobiegania realnym i potencjalnym zagrożeniom, jak również przedsięwzięciom służącym niesieniu pomocy autentycznym uchodźcom. Warto w tym względzie rozważyć również kwestie wspólnej polityki Unii Europejskiej w zakresie przyjmowania nielegalnych migrantów oraz wypracowania rozwiązań systemowych, które ograniczyłyby skalę narastającego problemu.
Interdyscyplinarny charakter Konferencji daje Uczestnikom możliwość wieloaspektowego podejścia do zakreślonego zagadnienia.
Kierownik naukowy Konferencji:
- dr hab. Arkadiusz Indraszczyk prof. UPH
Komitet Naukowy Konferencji:
- prof. dr hab. Mirosław Minkina (Rektor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach)
- prof. dr hab. Walenty Baluk (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
- prof. dr Maka Beridze (Państwowy Uniwersytet Samtskhe-Javakheti w Akhaltsikhe)
- dr hab. Andrzej Bisztyga prof. UZ (Uniwersytet Zielonogórski)
- prof. dr hab. Tadeusz Bodio (Uniwersytet Warszawski)
- prof. dr. hab. Irina Dudinská (Uniwersytet w Preszowie)
- prof. dr hab. Monika Florczak-Wątor (Uniwersytet Jagielloński)
- dr hab. Arkadiusz Indraszczyk prof. UPH (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach)
- prof. dr hab. Grzegorz Janusz (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)
- prof. dr hab. Jerzy Jaskiernia (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
- dr hab. Malina Kaszuba prof. UPH (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach)
- prof. nadzw. dr hab. Olena Kharytonova (Narodowy Uniwersytet Prawa im. Jarosława Mądrego w Charkowie)
- prof. dr Tornike Khoshtaria (Uniwersytet Geomedi w Tbilisi)
- prof. nadzw. dr hab. inż. Adam Pawliczek (Morawska Wyższa Szkoła Biznesu w Ołomuńcu)
- prof. dr hab. Akmal Saidov (Akademia Nauk Uzbekistanu, pierwszy zastępca Spikera Izby Ustawodawczej Olij Madżlisu Republiki Uzbekistanu, dyrektor Narodowego Centrum Republiki Uzbekistanu ds. Praw Człowieka)
- prof. dr hab. Krzysztof Skotnicki (Uniwersytet Łódzki)
- prof. dr hab. Jacek Sobczak (Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku)
- dr hab. Stanisław Topolewski prof. UPH (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach)
- prof. dr Gocha Tutberidze (Uniwersytet w Kutaisi)
- prof. nadzw. dr hab. Władysław Wołkow (Międzynarodowa Akademia Bałtycka w Rydze)
- prof. nadzw. dr hab. Wiktoria Zagórska-Antoniuk (Państwowy Uniwersytet „Politechnika Żytomierska” w Żytomierzu)
- dr hab. Krzysztof Żarna prof. UR (Uniwersytet Rzeszowski)
- prof. nadzw. dr hab. Jan Żukovskis, (Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie)
Komitet Organizacyjny Konferencji:
- dr Jerzy Szukalski (kierownik) - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., tel. +48 604 246 626;
- dr Agnieszka Dybowska - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., tel. +48 735 970 293;
- dr Michał Klimek - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.;
- dr Monika Niedziółka - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. tel. +48 608 647 682;
- dr Bartłomiej Suchodolski - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., tel. +48 694 324 546;
- Julia Bąbiak - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.;
- Eryk Kalaciński - This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Więcej informacji: