Bartosz Nowakowski – doktor habilitowany nauk prawnych, kanonista, profesor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach (UPH). Specjalista kanonicznego, materialnego i procesowego prawa małżeńskiego z szczególnym uwzględnieniem procedury rozwiązania małżeństwa in favorem fidei. Członek Consociatio Internationalis Studio Iuris Canonici Promovendo z siedzibą w Rzymie oraz Stowarzyszenia Kanonistów Polskich. Autor i współautor 4 monografii naukowych i ponad 30 artykułów w języku polskim i włoskim.
Wykształcenie
Maturę uzyskał w 1994 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Oskara Kolberga w Kościanie. W latach 1994–2000 odbył studia filozoficzno-teologiczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, uzyskując w 1999 tytuł magistra teologii na podstawie pracy Zagadnienie bezreligijnego chrześcijaństwa w listach Dietricha Bonhoeffera. W latach 1999–2001 kontynuował studia podyplomowe w zakresie Studiów nad Rodziną na WT UAM w Poznaniu, kończąc je w 2001 pracą dyplomową z zakresu wychowania prorodzinnego i seksualnego. W latach 2001–2005 odbył studia magisterskie na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie oraz na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie. W 2005 uzyskał tytuł magistra nauk prawnych z zakresu prawa kanonicznego na podstawie pracy Funkcjonowanie kan. 1107 KPK w kanonicznym systemie małżeńskim. Rok później doktoryzował się w dziedzinie nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego. W 2013 uzyskał na UKSW stopień doktora habilitowanego nauk prawnych z zakresu prawa kanonicznego na podstawie dorobku naukowego oraz monografii Rozwiązanie małżeństwa in favorem fidei. Źródła, ewolucja, aktualne normy. W 2014 odbył w Trybunale Roty Rzymskiej specjalizację zakończoną uzyskaniem dyplomu summa cum laude (z najwyższym wyróżnieniem) Studium Rotalnego w zakresie procesów super rato.
Doświadczenie dydaktyczne
W latach 2009–2016 pracował jako adiunkt w Zakładzie Prawa Kanonicznego WT UAM. Prowadził wykłady i ćwiczenia z zakresu: norm generalnych, kanonicznego prawa małżeńskiego materialnego i procesowego, kanonicznego prawa karnego, kanonicznego prawa administracyjnego, prawa wyznaniowego i konkordatowego. W latach 2013–2016 prowadził specjalistyczne wykłady na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie w ramach studiów podyplomowych – Sądownictwo i Administracja w Kościele oraz kursów specjalistycznych dla biegłych sądowych – Niezdolność konsensualna do zawarcia małżeństwa. Od 2017 profesor UPH w Siedlcach. W latach 2017-2019 pełnił funkcję kierownika Katedry Prawa na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Prawnych UPH. Pełnił funkcję przewodniczącego Wydziałowej Komisji ds. Oceny Nauczycieli Akademickich oraz członka Uniwersyteckiej Komisji Dyscyplinarnej ds. Nauczycieli Akademickich. Od 2017 r. jest członkiem Uniwersyteckiej Komisji ds. Etyki Badań Naukowych. Prowadzi zajęcia z zakresu prawa administracyjnego, prawa rzymskiego, prawa wyznaniowego i kanonicznego. W badaniach naukowych zajmuje się prawem kanonicznym, komparatystyką prawa państwowego i kanonicznego ze szczególnym uwzględnieniem kanonicznego (materialnego i procesowego) prawa małżeńskiego oraz prawa rodzinnego i opiekuńczego. Z zamiłowania zajmuje się badaniami naukowymi związanymi z administracyjno-prawnymi i karno-prawnymi aspektami dostępu osób cywilnych do broni.
Praktyka sądowa
W latach 2004–2006 odbywał praktykę w Metropolitalnym Sądzie Duchownym w Warszawie. Ponad 10 lat (2006–2016) pełnił funkcję sędziego z prawem przewodniczenia trybunałowi kolegialnemu w MSD w Poznaniu. Od prawie 10 lat za aprobatą Stolicy Apostolskiej występuje jako adwokat w procesach karnych osób duchownych.
Inne
W latach 2010–2015 był redaktorem naczelnym serii wydawniczej WT UAM „Prawo i Kościół”. Był członkiem Rady Naukowej „Ius Matrimoniale”. Pełnił lub nadal pełni funkcję recenzenta w takich czasopismach jak: „Studia Prawnicze KUL”, „Prawo Kanoniczne”, „Seminare”, „Annales Canonici”, „Poznańskie Studia Teologiczne”, „Forum Prawnicze”.