Instytut Nauk o Polityce i Administracji i Polskie Towarzystwo Filozoficzne Oddział w Siedlcach zapraszają na debatę na temat "Prawa zwierząt i człowieka", która odbędzie się 19 października 2024 (sobota), godz. 11.00-13.00, Wydział Nauk Społecznych (ul. Żytnia 39), sala 1.7.

Debata podzielona będzie na dwie części:

• Część 1 - Zwierzęta są równoważnym człowiekowi podmiotem praw – zwierzęta mają prawa
  • Część 2 - Człowiek określa autonomiczne prawa innych – tylko ludzie mają prawa

Wprowadzenie do dyskusji wygłoszą dr hab. Arkadiusz Indraszczyk i dr hab. Cezary Kalita

Debata odbywa się w ramach XXVI Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach i jest częścią projektu „Prawa człowieka w społeczeństwie demokratycznym” realizowanego w ramach Programu Jean Monnet finansowanego z środków Komisji Europejskiej (nr umowy 101127230-PCZ-ERASMUS-JMO-2023-HEI-TCH-RSCH).

Debata będzie próbą odpowiedzi na pytania dotyczące ewentualnej potrzeby przewartościowania podstawowych praw człowieka i wskazania problemów, które są objęte tymi prawami. Czy istnienie praw zwierząt może dać szczęście człowiekowi i zwierzętom? Czy istnienie praw zwierząt może pomóc człowiekowi przetrwać, czy też są one zagrożeniem dla ludzkości? Jak rozumieć przesłanie: „Czyńcie sobie ziemię poddaną”? Czy zwierzęta są obdarzone wolną wolą i mogą wskazywać preferowane wybory? Czy istnieje niewolnictwo zwierząt? Czy nadrzędną wartością jest człowiek czy też życie (Gaja)? itd.