INSTYTUT NAUK O POLITYCE I ADMINISTRACJI

Uniwersytet w Siedlcach

Aktualności

Grafika informująca o przyznanym grancie

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki 26 edycji konkursu OPUS. Wśród laureatów jest pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu w Siedlcach pani doktor Monika Stachowiak-Kudła. Na realizację projektu „Historia ma znaczenie: czynniki wpływające na decyzje gmin w zakresie zaciągania kredytu i emisji obligacji” NCN przyznało środki w wysokości 279 990 zł.

Monika Stachowiak-Kudła jest doktorem nauk prawnych i magistrem historii. Stopień naukowy został jej nadany w 2011 r. przez Radę Naukową Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Studiowała kierunek prawo na Uniwersytecie Pantheon-Sorbonne w Paryżu. Ukończyła również studia na Wydziale Humanistycznym Akademii im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy na kierunkach historia i administracja. Uzyskała dyplom pierwszego stopnia „français des affaires” wystawiony przez Izbę Handlowo - Przemysłową w Paryżu. Prowadziła kwerendę naukową w Archiwum Watykańskim i Bibliotece Watykańskiej. Była stypendystką Ambasady Francji w Warszawie. Jest członkiem European Association of Law & Economics. Dr Monika Stachowiak-Kudła pracuje na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu w Siedlcach od 2023 r.

Projekt będzie realizowany razem z panem dr. hab. Wojciechem Gonetem, prof. uczelni oraz panem dr. Bartłomiejem Suchodolskim.

Zadaniem projektu jest weryfikacja następujących hipotez:

  • Hipoteza 1: Różnice w intensywności zaciągania pożyczek i emisji obligacji we współczesnej Polsce wynikają z podziału tego kraju pomiędzy trzy imperia (Austrię, Prusy i Rosję) przed 1918 r. Historia ma znaczenie, ponieważ wpływa na ludzkie normy i wartości kulturowe, które następnie utrzymują się przez długi czas. Najnowsza literatura pokazuje, że czynniki kulturowe, takie jak zaufanie, sposoby interakcji społecznych oraz inne wartości, przekonania i normy, mają istotne reperkusje dla rozwoju gospodarczego Polski, religijności i preferencji wyborczych Polaków, wyników uczniów oraz orzecznictwa polskich sądów administracyjnych. Dofinansowany projekt zweryfikuje ten pogląd w odniesieniu do decyzji gmin w zakresie emisji obligacji i zaciągania kredytu.
  • Hipoteza 2: Różnice w intensywności zaciągania pożyczek i emisji obligacji we współczesnej Polsce wynikają z więzi społecznych. We wschodniej Polsce więzi społeczne są silniejsze, ponieważ ludzie zamieszkują te tereny od pokoleń. Jednak w zachodniej Polsce więzi społeczne są słabsze z powodu przesiedleń po II wojnie światowej. Tam, gdzie więzi społeczne są silniejsze istnieje potrzeba większej kontroli, ponieważ wójtowie (burmistrzowie, prezydenci) chcą być postrzegani jako bardziej uczciwi. Z tego powodu wolą zaciągnąć kredyt niż wyemitować obligację. Natomiast na obszarach, na których więzi społeczne są słabsze preferuje się emisję obligacji, a zatem instrumentu dłużnego niewymagającego tak dużej kontroli jak kredyt.

Całemu Zespołowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!