INSTYTUT NAUK O POLITYCE I ADMINISTRACJI

Uniwersytet w Siedlcach

Aktualności

Zdjęcie przedstawia prof. Arkadiusza Indraszczyka i Urszulę Kierzkowską witających gości

W dniu 16 listopada 2023 roku w Sali Widowiskowej Bemowskiego Centrum Kultury odbyła się konferencja naukowa pt. „Realizacja polityki w zakresie administracji, kształtowania przestrzeni publicznej, usług czasu wolnego w ramach Strategii #Warszawa 2030”. Konferencja została zorganizowana przez Instytut Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu w Siedlcach oraz Urząd Dzielnicy Bemowo miasta stołecznego Warszawy. Gości powitali Urszula Kierzkowska Burmistrz Dzielnicy Bemowo miasta stołecznego Warszawy i dr hab. Arkadiusz Indraszczyk dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UwS. Otwarcia konferencji dokonała dr hab. Malina Kaszuba prof. uczelni Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu w Siedlcach.

Referaty zostały wygłoszone w dwóch sesjach. Dr hab. Dorota Strus z Uniwersytetu w Siedlcach omówiła najważniejsze zmiany w ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko z lipca 2023 r. wpływające na politykę samorządów terytorialnych w zakresie udzielania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.

Dr hab. Dariusz Jacek Olszewski-Strzyżowski z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku przedstawił aktywność Ośrodków Pomocy Społecznej w zakresie realizacji aktywności turystycznych skierowanych do zróżnicowanych grup wykluczonych. Zwrócił uwagę, iż jak wynika z badań ankietowych i statystycznych taka działalność jest bardzo potrzebna, niekiedy stanowi jedyną formę aktywności pozadomowej i pozazawodowej osób wykluczonych.

W kolejnym referacie dr Łukasz Ciołek z Uniwersytetu w Siedlcach przedstawił badania pokazujące tworzenie przez samorządy terytorialne Centrów Usług Społecznych. Zwrócił uwagę, iż niewiele samorządów decyduje się na takie rozwiązania, a większość tych, które to uczyniły, stworzyła je na podstawie uzyskanego grantu ministerialnego.

Dr Agnieszka Dybowska z Uniwersytetu w Siedlcach przekonywała, iż niezwykle potrzebna jest ustawiczna edukacja dla demokracji skierowana do młodzieży. Aby przyniosła ona zamierzone efekty nie może pozostawać wyłącznie w sferze teorii, ale musi być realizowana w praktyce, poprzez różnego rodzaju rady młodzieżowe, organizacje tworzone przez młodzież, a rolą samorządu terytorialnego jest kreowanie oraz wspieranie takich inicjatyw.

Piotr Żywiecki z Uniwersytetu w Siedlcach przedstawił zawiłości związane z polityką nabywania i zbywania nieruchomości na terenie miasta stołecznego Warszawy. W szczególności omówił procedury pozyskiwania nieruchomości przez samorządy terytorialne na cele społeczne.

Dr Monika Niedziółka z Uniwersytetu w Siedlcach omówiła problematykę dostępności architektonicznej jako warunku poprawy życia mieszkańców ze specjalnymi potrzebami, w tym możliwości korzystania z usług społecznych. Prowadzone przez nią badania wskazują, że likwidowanych jest coraz więcej barier architektonicznych, ale do stanu zadowalającego jest jeszcze daleko. Dr Niedziółka zwróciła uwagę na fakt, że każdy z nas w pewnym momencie życia staje się osobą ze szczególnymi potrzebami, choćby z racji starości.

Piotr Żółtowski z Urzędu Dzielnicy Bemowo miasta stołecznego Warszawy opowiedział o dużej potrzebie mieszkańców Warszawy na krótkoterminową i bliską aktywność rekreacyjno-kulturalną, realizowaną w okolicach Warszawy. Wskazał na duży potencjał w tym zakresie tzw. Doliny Środkowej Wisły, tj. obszaru pomiędzy Czerskiem na północy a Sochaczewem na południu. Udowodnił także, że te tendencje warszawiaków są stałym trendem zapoczątkowanym pod koniec dziewiętnastego wieku, utrzymującym się do dzisiaj.

Dr Bartłomiej Suchodolski z Uniwersytetu w Siedlcach omówił zagadnienie organizacji czasu wolnego mieszkańców dużych miast jako społecznego aspektu rozwoju lokalnego. Swoją prezentację oparł na dwóch przykładach imprez od kilkunastu lat organizowanych w Lublinie – Festynach Pasje Ludzi Pozytywnie Zakręconych oraz Zjazdach Zbyszków, które są wydarzeniami organizowanymi społecznie przez organizację pozarządową oraz wolontariuszy przy wsparciu samorządu Miasta Lublin.

Podczas konferencji zaprezentowano najnowsze badania prowadzone przez referentów, jak i omówiono przykłady usług publicznych realizowanych przez samorządy terytorialne. Wszystkie referaty wygłoszone na konferencji zostaną opublikowane w monografii zbiorowej pt. "O politykach publicznych, czasie wolnym i kształtowaniu przestrzeni publicznej" wydanej w Wydawnictwie Naukowym Uniwersytetu w Siedlcach, która ukaże się w grudniu 2023 r. Zdjęcie przedstawia dra Łukasza Ciołka podczas referatu

Zdjęcie przedstawia dr Agnieszkę Dybowską podczas referatu

Zdjęcie przedstawia prof. Arkadiusza Indraszczyka słuchającego referatów